MW BIOGRAPHY
HOME
biography
pictures
news/archive
repertoire
watch/listen
partners
contact
garage
EN
DE
PL

MAŁGORZATA WALENTYNOWICZ

absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze, a także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie interpretacji muzyki współczesnej pod kierunkiem Nicolasa Hodgesa.
Laureatka I Nagrody 37. edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie i I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (NY, USA). Otrzymała także nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji.

Nominowana do Classical:NEXT Innovation Award 2017 w Rotterdamie.

Często i chętnie wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki performance. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi - jest pianistką w zespole Ensemble Garage z Kolonii oraz New European Ensemble z Hagi.


Występowała w wielu krajach podczas najbardziej cenionych festiwali muzyki współczesnej m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, Ultraschall i MaerzMusik w Berlinie, Acht Brücken w Kolonii, Klangspuren w Innsbrucku, ECLAT Stuttgart, Rainy Days w Luxemburgu, Musica Strasbourg, Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt, SPOR w Aahrus, KLANG, ISCM World New Music Days, Huddersfield Contemporary Music Festival, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum, Tzlil Meudcan w Tel Aviwie.

Wystąpiła w USA na zaproszenie Harvard University USA (zaproszenie Harvard Group for New Music), a także na zaproszenie uniwersytetów w Miami, UNT North Texas, Illinois i Urbana Champagne.
Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską OrkiestąRadiową Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Muzyki Nowej, Illinois Modern Ensemble i Ensemble Neofonia.
Dokonała nagrań dla wytwórni WERGO, DUX, Genuin (płyta otrzymała w 2017 roku nagrodę niemieckich krytyków muzycznych), Bôłt Records oraz polskich i niemieckich rozgłośni radiowych.

Była stypendystką Rządu Republiki Francuskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Alfred Toepfer Stiftung z Hamburga.